MPS-uutiset

MPS edustus yhteistyöhön XPS Networkin kanssa

Uusi vaihe alkaa MPS:n edustusjoukkueessa: yhteistyö XPS Networkin kanssa käynnistyy

Malmin Palloseuran edustusjoukkue aloittaa yhteistyön XPS Networkin kanssa, eurooppalaisen valmennusalustan, jota käyttävät monet huippuseurat ja urheiluakatemiat ympäri maailmaa.

Yhteistyö merkitsee uutta vaihetta MPS:n edustusjoukkueen toiminnassa. Seuran tavoitteena on nyt ja tulevaisuudessa kehittää valmennusta ja pelaajakehitystä entistä tavoitteellisemmaksi ja ammattimaisemmaksi.

XPS:n ominaisuudet tarjoavat valmentajille erinomaiset edellytykset suunnitella ja seurata harjoittelua tarkemmin sekä tukea pelaajien kehittymistä arjessa. Näitä työkaluja MPS:n edustusjoukkue pääsee nyt hyödyntämään ensimmäisten joukossa.

”Olen erittäin iloinen saadessamme XPS:n mukaan arkeemme. Olen itse käyttänyt valmennusalustaa jo pidempään ja koen sen tehostavan joukkue- ja seuratoimintaa merkittävästi,” kertoo Jussi Vasara, MPS:n edustusjoukkueen päävalmentaja.

”MPS:ssä on meneillään hieno vaihe. Vahva paikallishenki ja intohimo jalkapalloon yhdistyvät haluun kehittyä. Haluamme olla mukana tukemassa tätä matkaa,” sanoo Toni Kallio XPS Networkilta.

Yhteistyö vahvistaa MPS:n tavoitetta kasvaa ja kehittyä yhdessä, Malmilta käsin – oman kylän jenginä.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Newsletter

Sign up to our newsletter